Podczas leczenia wad zgryzu wykorzystuje się wiele narzędzi. Czasami są aparat szczękowy nie wystarcza by skorygować nieprawidłowości w uzębieniu i musi zostać wykonana operacja. W celu jej sprawnego przeprowadzenia najpierw trzeba dobrze przygotować całą procedurę.
Wykorzystanie artykulatorów protetycznych w ortodoncji
Zabieg chirurgiczny mający na celu poprawę wszystkich wad szczękowych jest skomplikowaną operacją. Lekarze muszą wcześniej przeprowadzić symulację jak zgryz wygląda przed operacją i jak będzie wyglądał po wykonaniu jej. Najczęstszą wykorzystywaną metodą jest zrobienie pacjentowi gipsowych modeli szczęk. Artykulatory protetyczne pomagają ortodontom i chirurgom w przeprowadzeniu dokładnej wizualizacji jakich zmian dokona zabieg. Konstrukcja artykulatora pozwala na ruchome przytwierdzenie odlewów gipsowych, które można w dowolny sposób przesunąć. Taki proces – ciągłej zmiany położenia modeli szczęki i żuchwy wykonanych z gipsu – nazywany jest fiksowaniem. Producenci wykorzystując najnowsze technologie stosują w nowych artykulatorach na przykład magnesy, którymi przymocowuje się model. Dzięki temu magnetycznemu systemowi zakładanie jak i zdejmowanie modeli staje się o wiele łatwiejsze. Taki artykulator protetyczny posiada mechanizm imitacji ruchów bocznych co bardzo skutecznie obrazuje ruchy szczęk.
Współczesna protetyka umożliwia przeprowadzenie wielu skomplikowanych operacji mających na celu skorygowanie wad zgryzu czy innych nieprawidłowości szczękowych. Używanie artykulatorów protetycznych na trwale zostało wprowadzone podczas przygotowywania pacjenta do zabiegu. Doceniają go nie tylko lekarze lecz także sami zainteresowani przeprowadzeniem korekcji. Mogą oni zobaczyć w jaki sposób zostanie naprawiona wada oraz jak zmieni się twarz po operacji.