• 11 lipca 2020

List motywacyjny to nic innego jak uzasadnienie mojego zgłoszenia na pozycję o jaką się ubiegam i powinien odpowiadać na pytania: 

  • Dlaczego jestem odpowiednią osobą na to stanowisko i dla tej firmy?
  • Co potwierdza zawartą wcześniej tezę – doświadczenia, edukacja, rozwój?
  • Co w sposób szczególny jest dla mnie ‘motorem napędowym’ aby ubiegać się o to stanowisko?
  • Jakie kompetencje świadczą o tym, że zrealizuję pokładane oczekiwania?   

Dopasuj list motywacyjny do konkretnej oferty. Pokaż zgodność twoich motywów z oferowanym stanowiskiem. Motywacja to energia, inspiracja do pełnienia opisanej roli a nawet pasja w wykonywaniu niektórych działań. Przemyśl swoje prawdziwe motywy, nie staraj się tworzyć fikcji. 

Przykład dopasowania: „Uczestnictwo w międzynarodowych projektach automatyzacji procesów logistycznych przygotowało mnie do pełnienia funkcji kierownika magazynu zgodnego z Państwa opisem zamieszczonym w internecie.” 
Zamieszczaj konkretne informacje – głównie te, które mają związek z wymaganiami zawartymi w ogłoszeniu lub w innych materiałach jakie Ci przekazano. Nie rozpisuj się – w dzisiejszych czasach ważna jest skondensowana informacja (przynajmniej na tym etapie rekrutacji i selekcji). Nie powielaj informacji które zawarte są w CV. 

Warto bazować na dostępnych informacjach, zarówno tych jakie zostały zamieszczone w oficjalnych komunikatach, jak i tych które dostępne są na stronach internetowych lub pozyskanych od pracowników firmy. Te informacje z pewnością pozwolą Ci na znalezienie cech wspólnych pomiędzy ofertą a Twoimi ambicjami. 

Profesjonalny list motywacyjny powinien wskazać również na kluczowe kompetencje jakie będą wspierały Twój sukces na nowym stanowisku pracy. Tu powinniśmy uwzględnić umiejętności które mają związek ze stanowiskiem, na które aplikujesz, np.; języki oprogramowania, systemy baz danych, zarządzanie infrastrukturą IT w strukturach rozproszonych itp.

LIST MOTYWACYJNY - przykład

W nawiązaniu do ogłoszeń o pracy zamieszczonych na portalu internetowym Job Pilot pragnę zaproponować swoją kandydaturę na stanowisko Asystenta Handlowego.

Obecnie ukończyłem AGH na Wydziale Inżynierii Produkcji, na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. Tematem mojej pracy magisterskiej zgodny był z charakterystyką oferowanego stanowiska: „Analiza działania autoryzowanego serwisu samochodowego na podstawie wybranego punktu dealerskiego”, w której analizowałem działanie Autoryzowanych Stacji Obsługi firm Honda.

Obecnie odbywam staż w firmie OKServ, gdzie między innymi zajmuję się koordynacją przetargu na zakup i wymianę środków transportowych dla instytucji publicznych. Specyfikacje techniczne i ich ocena jest dla mnie codziennym działaniem. 

Wiedzę techniczną mogę poprzeć innymi praktykami odbytymi w opisywanej w pracy magisterskiej ASO Honda czy Ford  również w działach sprzedaży i serwisu, gdzie między innymi oprócz aktywnej sprzedaży samochodów zajmowałem się również ich finansowaniem.

Od wielu lat interesuję się motoryzacją i jestem bardzo dobrze zorientowany wobec rynku motoryzacyjnego w Polsce jak i zagranicą.

Uważam, że praca w firmie o takim profilu działalności byłaby moim spełnieniem zawodowym, gdzie mógłbym połączyć interes firmy z własnymi zainteresowaniami.

Mimo niewielkiego doświadczenia entuzjastycznie myślę o rozpoczęciu rozwoju zawodowego oraz możliwości zdobywania cennego doświadczenia.

Top