• 11 lipca 2020

Jaka jest charakterystyka pytań podczas rozmów o pracę? Bez względu na rodzaj wywiadów, prawie zawsze stosowane są cztery główne rodzaje pytań. Poniżej zawarto kilka praktycznych uwag, które w profesjonalnych rozmowach kwalifikacyjnych pomagają w odpowiednim zaprezentowaniu własnej osoby.

  • Pytania o kompetencje. Rekruterzy mają przygotowany zestaw pytań dotyczących każdej z nich. Aby odpowiednio się zaprezentować od strony merytorycznej, powinieneś/powinnaś przemyśleć swoje doświadczenia które mogą mieć związek właśnie z nimi. Np. jeżeli wymagane jest doświadczenie w zarządzaniu czasem, przypomnij sobie sytuacje w których naprawdę mogłeś/aś wykazać się takimi umiejętnościami. Jeżeli wymagane są kompetencje zarządzania zespołem, pomyśl o zdarzeniach w których miałeś okazję podnosić motywację pracowników, zarządzać zmianą itp. Wiele informacji o tym jakich kompetencji pracodawca oczekuje, znajdziesz w dostępnych na stronach ogłoszeniach o pracę. 
  • Pytania o doświadczenie na podstawie CV. W większości rozmów kwalifikacyjnych jest to ważniejszy (o ile nie najważniejszy) aspekt. Możesz oczekiwać, że prawie wszystkie informacje tam zawarte będą weryfikowane. Ponieważ Twój życiorys był  podstawą do zaproszenia Cię na rozmowę, ważne jest umieszczanie w nim wiarygodnych informacji. Do każdej z nich powinieneś mieć dodatkowe dane: odpowiedzialności i zadania jakie realizowałeś/aś, sukcesy, wdrażane usprawnienia. 
  • Pytanie o motywację. Jedno z trudniejszych. Łatwo popaść w pułapkę sztampowej odpowiedzi typu „Chciałbym się rozwijać zawodowo …”, „Interesują mnie nowe wyzwania.” Aby odpowiedzi były wiarygodne, koniecznie znajdź racjonalne argumenty. Przykładem mogą być konkretne kwalifikacje i kompetencje jakie zdobyłeś/aś a nie są z różnych powodów wykorzystywane w aktualnym miejscu pracy. Jeżeli jest to chęć rozwoju, ważne jest podanie precyzyjnych informacji jakie kompetencje rozwijałeś/aś do tej pory i jak zamierzasz rozwój kontynuować. 
  • Pytanie o wynagrodzenie. W odróżnieniu od np. Wiekiej Brytanii, pracodawcy nie podają w ogłoszeniach wynagrodzeń i benefitów (np. obawa przed konkurencją). Przyjmują więc często założenie, że to kandydat powie o swoich oczekiwaniach. Ich zaprezentowanie pozwoli na prowadzenie lub zrezygnowanie przez jedną ze stron z dalszej rekrutacji. Jeżeli na podstawie opinii znajomych, internautów, informacji pochodzących z przeglądów płacowych dla stanowiska i branży jesteś w stanie określić realny poziom swoich oczekiwań, z pewnością wzrośnie Twoja wiarygodność. Oczywiście dobrym rozwiązaniem będzie dopytanie wcześniej o precyzyjny zakres zadań i obowiązków, często ta sama nazwa stanowiska może oznaczać różne wymagania i oczekiwania. 
Top