Nowoczesne klawiatury do każdego zastosowania

Klawiatury komputerowe na pierwszy rzut oka są do siebie dość podobne, różniąc się głównie estetyką wykonania. Zawodowi komputerowcy i gracze odróżniają jednak kilka różnych rodzajów klawiatur, przeznaczonych do odmiennych zadań i aktywności. Wybór klawiatury nie jest więc tak łatwy, jak pozornie może się wydawać.

Odmiany klawiatur komputerowych

klawiatury mechaniczneNajprostsze klawiatury biurowe są bodaj najczęściej używane, gdyż służą one przede wszystkim do podstawowej obsługi komputera i nie posiadają żadnych akcesoriów czy usprawnień. Są to najtańsze i najbardziej ogólnodostępne klawiatury mechaniczne, dlatego też niejednokrotnie dołączane są do wszystkich zestawów komputerowych domyślnie. Klawiatury gamingowe są łatwo rozpoznawalne dzięki bardzo imponującemu wykończeniu i obudowach, często malowanych w jaskrawe, kontrastujące kolory. Te klawiatury, oprócz wyglądu, wyróżniają się dodatkowymi klawiszami funkcyjnymi, w pełni programowalnymi, oraz podświetleniem płyty klawiszy. Często mają również ergonomiczny kształt oraz szereg udogodnień, które ułatwiają wielogodzinne rozgrywki. Najrzadziej spotykanym rodzajem klawiatury są warianty profesjonalne. Są to często klawiatury najbardziej zaawansowane, łączące w sobie również touchpad czy trackball, ułatwiające projektantom trójwymiarowym czy programistom szybkie i sprawne wykonywanie zadań.

Nie są one jednak łatwe w obsłudze, i wymagają bardzo dużego poziomu umiejętności by ich możliwości mogły być w pełni wykorzystane. Klawiatury bezprzewodowe są zaliczane do osobnej kategorii, i dzielą się również na warianty przeznaczone do ogólnego zastosowania, gier czy też pracy. Są one przede wszystkim polecane tym użytkownikom komputerów, którzy preferują jak najmniejszą ilość okablowania na stanowisku pracy.