Obliczenie wytrzymałości konstrukcji

Budowa jakiegokolwiek budynku to bardziej skomplikowana niż się może wydawać na pierwszy rzut oka. Nie chodzi tutaj o samo wybudowanie budynku przez ekipę budowlaną, ale o to, aby wszystko zaobserwować tak, by ten budynek się nie zawalił. W tym celu trzeba poczynić wiele różnych działań, dzięki którym projekt budynku stanie się kompletny i gotowy do realizacji.

Po co oblicza się wytrzymałość konstrukcji?

obliczenia wytrzymałościoweProjekt budowlany to nie tylko rysunki na podstawie których wykonywana jest praca w terenie polegająca na wylaniu fundamentów, wybudowaniu ścian, wylaniu stropów i tego typu elementów budynku. Projekt budowlany to także masa obliczeń, dzięki którym możemy mieć pewność, że taki budynek będzie trwały i bezpieczny dla osób, które będą korzystać z tej budowli. Obliczenia wytrzymałościowe są bardzo ważne, ponieważ bez nich nie moglibyśmy dobrać odpowiedniego rodzaju konstrukcji i materiałów. Takie obliczenia były wykonywane od zawsze, przy przygotowaniu każdego projektu architektoniczno budowlanego. Kiedyś wszystko było wykonywane w sposób analogowy. Dzisiaj do dyspozycji mamy programy komputerowe, które ułatwiają przeliczenie całej konstrukcji. Dzięki takim programom możemy budować coraz to bardziej skomplikowane budynki, ponieważ w ten sposób mamy pewność, że cały budynek jest wykonany w prawidłowy sposób. Wszelkie odstępstwa od projektu mogą nieść za sobą niechciane konsekwencje. Właśnie dlatego nad każdą budową czuwa cały sztab inżynierów.

Takich obliczeń nie może wykonywać byle kto. Są one bardzo skomplikowane i są bardzo ważne. Właśnie z tych dwóch powodów takie obliczenia wykonywane są przez wykwalifikowanych inżynierów budownictwa. Obliczenia są sprawdzane wielokrotnie, po to aby uniknąć nawet najmniejszych błędów obliczeniowych.