Piorunochron na dachu

Każdego roku w ziemie uderza kilkadziesiąt tysięcy piorunów, które potrafią rozgrzać powietrze do nawet trzydziestu tysięcy stopni Celsjusza. Taka moc jest w stanie bez problemu dokonać zwarcia w instalacji lub wywołać pożar.

Kiedy wykonać instalacje odgromową?

montaż instalacji odgromowej na dachachChoć w polskim prawie nie ma informacji, że każdy budynek powinien mieć zamontowany piorunochron, to jednak są pewne wyjątki. Chodzi o budynki pożytku publicznego lub obiekty o powierzchni większej niż pięćset metrów kwadratowych i o określonej wysokości. Na wszystkich pozostałych ich właściciele mogą, ale nie muszą ich montować. Jednak ze względów bezpieczeństwa warto wykonać montaż instalacji odgromowej na dachach, bo może się nieraz przydać. Co prawda pioruny głównie uderzają w budynki stojące w odosobnieniu, to nieraz się zdarza, że trafiają w obiekty w centach dużych miast. Najważniejszym punktem całej instalacji jest dach, ponieważ to w niego głównie trafiają pioruny. Przeważnie środek dachy i jego brzegi są miejscem, gdzie znajdują się przewody, które potem po elewacji schodzą do ziemie. Instalacja odgromowa składa się z przewodów pionowych i poziomych, które są montowane na dachu lub na elewacji budynku, przewodów odprowadzających, które łączą poszczególne elementy oraz uziomów, które mogą stanowić elementy uzbrojenia budynku. Montaż instalacji najlepiej wykonać na etapie budowy budynku, ponieważ mona do niej wykorzystać niektóre elementy konstrukcji, co może nieco zmniejszyć koszty, ale można także w trakcie zamieszkania.

Wbrew pozorom instalacja odgromowa jest bardzo istotnym elementem elementem każdego budynku, gdyż często jest jedynym skutecznym zabezpieczeniem przed uderzeniem pioruna. Jej montaż zabiera dosłownie kilka godzin, a może nam znacznie oszczędzić szkód w przyszłości.