Stały poziom kortyzolu

Człowiek często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele przemian biochemicznych i procesów zachodzi w naszym organizmie. W ostatnim czasie wiele się słyszy o badaniach poziomu kortyzolu we krwi. Jest to tzw. hormon stresu, którego zadaniem jest zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Dlaczego jest on tak ważny w naszym organizmie?

Za co odpowiada kortyzol?

poziom kortyzolu normaZawsze trzeba dbać o swoje zdrowie. Raz na jakiś czas warto udać się na badania krwi, aby stwierdzić, czy wszystko jest w porządku. Niekiedy lekarz chce sprawdzić poziom kortyzolu norma będzie świadczyć o tym, że w organizmie nic złego się nie dzieje. Warto wiedzieć, że hormon stresu produkowany jest w nadnerczach i odgrywa istotną funkcję w naszym organizmie. Dzięki niemu poprawia się działanie układu krążenia oraz zwiększa się częstotliwość skurczu serca. Kortyzol działa na gospodarkę białkową, tłuszczową, węglowodanową, jak i wodno-elektrolitową. Kiedy wskazane jest badanie kortyzolu? Na pewno przy podejrzeniu Zespołu Cushinga, niedoczynności bądź nadczynności tarczycy czy przy bezsenności. Do badania należy zgłosić się na czczo. Wówczas, zostaje pobrana próbka krwi. Jakie są normy wspomnianego składnika? Zależne są one od pory przeprowadzenia badania. W godzinach porannych norma nie powinna przekraczać siedmiuset nmol/l, natomiast w godzinach wieczornych norma sięga połowy tej wartości. W przypadku, kiedy poziom kortyzolu jest zaniżony bądź podwyższony, należy udać się do lekarza, który zajmie się odpowiednim leczeniem. Nie można bagatelizować tego problemu.

Czasami możemy zaobserwować niepokojące objawy ze strony swojego organizmu. Niekiedy lekarz zleca badanie poziomu kortyzolu, ponieważ wiele osób ma wskazania do jego wykonania. W sytuacji, kiedy poziom jest w normie, nie zaleca się żadnych działań. W przeciwnym razie, lekarz musi jak najszybciej wdrążyć stosowne leczenie.